Bardzo intensywne użytkowanie, rozlana woda i częste mycie. Kuchnia na wymiar to ekstremalne pole doświadczalne dla podłóg. Podłoga drewniana czy popularne panele położone w kuchnia na wymiar szybko stracą swój pierwotny wygląd, a już po paru miesiącach użytkowania mogą wymagać wymiany – wszystko zależy od jakości materiałów i oczywiście późniejszej pielęgnacji. Czy zatem płytki ceramiczne to jedyne rozwiązanie? Co może być alternatywą?


Kuchnia na wymiar otwarta na salon


Otwarta kuchnia na wymiar jest ostatnio najpopularniejszym trendem w aranżacjach wnętrz. Przestronne połączenie salonu z kuchnia na wymiar nie tylko optycznie powiększy nasz salon, ale przede wszystkim dodatkowo go doświetli. Wydzielone strefy gotowania, przechowywania i zmywania zachowają użytkową funkcję kuchni, a odpowiedni dobór rozwiązań uczyni z aneksu reprezentacyjną część salonu.


Kuchnia na wymiar już dawno przestała być po prostu roboczą przestrzenią. Dziś jest traktowana na równi z pokojem dziennym, tworząc wspólną otwartą przestrzeń dzienną. Połączenie kuchnia na wymiar z pokojem wymusiło zmianę w podejściu producentów mebli czy sprzętów AGD. Pojawiły się bardziej wydajne wyciągi, a wyciszenie lodówek czy zmywarek zaczęło być równie ważne, jak ich klasy energetyczne. Nie mniejszą wagę, producenci przykładają do designu. Dziś nie jest niczym niezwykłym, że producent sprzętu AGD otrzymuje najwyższe nagrody za design swoich produktów, co do tej pory zarezerwowane dla bardziej związanych z tą sferą branż.


Kuchnia na wymiar z salonem – jaka podłoga?


Postawiło to również wyzwania przed producentami podłóg. Częste mycie, tłuszcz oraz narażenie na bezpośredni kontakt z wodą sprawiają, że podłoga musi być wodoodporna. Intensywne użytkowanie wymaga ekstremalnej trwałości podłogi. Z drugiej strony połączenie kuchnia na wymiar z pokojem dziennym powoduje, że zwracamy szczególną uwagę na wygląd i właściwości użytkowe tej podłogi chcemy, aby stanowiła spójną całość.


Panele winylowe – wodoodporność


Do kuchnia na wymiar możemy wybrać płytki, które świetnie sprawdzają się pod kątem praktycznym, ale są zimne w dotyku. Mało kto decyduje się na takie rozwiązanie również w pokoju dziennym. Idąc za modnym i wciąż aktualnym stylem skandynawskim chcielibyśmy, aby w całym domu na podłodze znalazło się ciepłe i przyjazne drewno – miła w dotyku i naturalna podłoga. Niestety takie rozwiązanie nie sprawdzi się w kuchnia na wymiar. Podobnie bardzo popularne panele podłogowe, które stosujemy w pokojach dziennych, zupełnie nie radzą sobie z wyzwaniami kuchnia na wymiar czy przedpokoju.


Obecnie najczęstszym rozwiązaniem jest montaż płytek tylko w obrębie kuchnia na wymiar i odcięcie się od pokoju profilem podłogowym. Rozwiązanie to jest praktyczne, jednak kompromisowe pod względem wyglądu – chcielibyśmy bowiem, aby przestrzeń pokoju i kuchnia na wymiar stanowiła jedną, spójną całość.